Yağlar uygun miktarda tüketilmesi durmunda , büyüme ve vücut sağlığı için oldukça elzemdir. Yağlar hücrelerde enerji ve yapı maddesi olarak kullanılır. Yağların en önemli görevlerinden biri de hücre zarını oluşturmaktır. Vucütta nerede olduğuna bağlı değişmekle birlikte , hücre zarlarıda %25 ile %75 arasında yağ bulunabilir.

Yağlar vücudumuz için önemli olan A, D, E ve K vimaninlerinin taşıma görevini yerine gitdikleri için oldulça önemlidir.

Ek Gıdaya başladığınız andan itibaren yemeklere az miktarda yağ ekleyebilirsiniz. Ama yağ seçiminizde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var ;

  • İlk kullanacağınız yağlar ; zeytinyağı ve alerjisi yoksa tereyağ , fındık yağı olabilir.
  • Şuan oldukça tavsiye edilen hindistancevizi yağı ise kullanabileceğiniz fakat bizler için yeni bir ürün olması sebebi ile temkinli olmanız gereken yağlardan.
  • Zeytinyağı alırken mutlaka cam şişede , soğuk sıkım olmasına ve başka yağlar ile karıştırılmış olmamasına dikkat edin.
  • Tereyağ da aynı derecede hileye maruz kaldığından , evde kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz.
  • Asla kullanmamanız gereken yağlar ; margarin , homojenize bitkisel yağlar , palm yağı , kanola yağı ,pamuk yağı , mısır özü , ay çiçek yağıdır.
  • Hiç bir zaman yağı yakarak kullanmamalıyız. En faydalı yağ dahi yüksek ısıda , kimyasal değişikliğe uğrar. Bu da yağı kanserojen bir forma sokar. Bu sebepten yağı yemeklerimize ocaktan almadan hemen önce eklemek en sağlıklı seçenektir. Böylece yağın aromasını da en üst seviyede almış ve sağlıklı bir yağ tüketmiş oluruz.

 

Aşırı yağlı ya da yağa dönüştürülebilen besinlerin beslenmede çok fazla yer alması  damarlarda tıkanmalara yol açabilir; bunun sonucunda da kalp hastalıkları ve dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayrıca obezitenin en büyük sebeplerindendir. Bu yüzden yağı her daim ölçülü kullanmakta fayda var.