Tavuk , içerdiği yüksek bioyararlılıkta ki mineraller ve protein , kolay ulaşılabilir ve ekonomik olması sebebi ile en çok tercih edilen beyaz et .

Tavuk etinin içeriğinde  bulunan biyolojik değerliliği yuksek olan proteinler (%20‐22) , vücut proteinlerinin oluşması için öenmli bir kaynaktır. Tavuk etinin içerdiği proteinin %90-%100 oranında vücut proteinine dönüşebilir olması , onu yoksek bioyararlılıkta olan protein kaynakları arasında sıralamamız için yeterli.

Tavuk etinde  B12 vitamini ,tiyamin, riboflavin, niyasin , vitamin B6 ,Vitamin E, pantotenik asit, folik asit ve biyotin içermektedir.

Aynı zamanda tavuk suyu da tam bir şifa kaynağı olabilir ;

 Tavuk çorbasında bulunan ve “karnosin” adıyla anılan bir madde enfeksiyonla ilk aşamasındayken savaşıyor. Bu sebepten eve hafiften bir grip girdiyse boğazlar şişiyorsa Tavuk suyuna çorba vazgeçilmez! Bu maddeden tam anlamıyla yararlanmak için tavuğu bütün ve kemikleri kırılmış halde pişirin ✌
 Nebraska Üniversitesi’nden bilim adamları soğuk algınlığı şikayeti olan hastalar üzerinde bir deney gerçekleştirmiş. Gönüllülerin bir bölümüne soğuk su, bir bölümüne sıcak su ve diğerlerine de tavuk çorbası verilmiş.
Sıcak içeceklerin solunum yollarındaki mukusun akışını hızlandırdığı ve solunum yolunu temizlediği bilinmekteydi. Ancak tavuk çorbasının sıcak sudan daha etkili olduğu görülmüş. Ayrıca tavuk çorbasındaki mineral ve vitaminler iltihaba karşı da oldukça etkili.
Lakin tüm bu faydalarına rağmen tavuk yemlerinde GDO kullanıldığı iddaları , tavukların sanayii tipi üretim ile kapalı alanlarda büyütülmesi , hızlı büyüme için hormon verildiği iddaları varken anneler tavuğa mesafeli durmakta haklılar. Hatta tavuk tüketmeyi tedbir amaçlı tamamen reddetmek de bu iddalara karşı haklı bir tutumdur.
Bebek Sofrası olarak ben ailemde tavuk kullanıyorum. Fakat organik tavuk ve organik tavuk yumurtası tercih ediyorum. Böylelikle organik tarıma ve hayvancılığa güveni olan biri olarak , kalbm büyük ölçüde rahat ediyor.
Eğer sizlerde güvenle tavuk temin edebileceğiniz bir yere sahipseniz 8.aydan sonra tavuğu Bebek Sofrasına dahil edebilirsiniz.