*Isıya Dayanıklı , ısıyla etkileşime geçmemeli. 
*Kolay Kırılmayacak
*Bulaşık Makinasında Yıkanabilir
*Zararlı Kimyasallar İçermemeli
*Deforme olmamalı.
ISIYA DAYANIKLI; Yemeği pişirken karıştırmak için kullanacağınız mutfak aletiniz ısıya dayanıklı olmalı. Plastik ve türevi olan , ısıyla zararlı maddelerin yemeğe karışmasına sebep olmamalı. Mümkünse
paslanmaz Çelik bir kaşıkla karıştırın. Yemekleri sıcak olarak servis tabağına almanız gerekebilir. Yemek tabağıda aynen karıştıracağınız ürün gibi , ısıyla zararlı maddelerin yemeğe karışmasına sebep olabilecek plastikten yapılmış olmamalı. Mutfak kazalarına sebep verebilecek İnce camlar gibi ısıya dayanıksız ürünler de tercih edilmemeli.
Kolay KIRILMAYACAK; Bebeğiniz eline aldığında , mama sandalyesine vurmak gibi sıradan şeyler yaptığında kırılmayacak bir malzemeden yapılmalı. Bebeğinizin eliyle tutup kırabileceği küçük parçaları , çıkıntıları , boğazına kaçabilecek küçük süs eşyaları olmamalı.
BULAŞIK MAKİNASINDA YIKANABİLİR; Özellikle yemek yaptığınız yapışmaz tava gibi ürünler eğer bulaşık makinasında yıkanmıyorsa bebek yemekleri pişirmeye de uygun değildir. Aynı kural seramik ve cam için de geçerli. Bulaşık Makinasında yıkanamayan hiç bir ürünü kullanmayın.
   ZARARLI KİMYASALLAR İÇERMEMELİ ; Özellikle plastik kullanımından şiddetle kaçının. Kullanacağınız üründe mutlaka ve mutlaka BPA İçermez ifadesi olmasına dikkat edin.
DEFORME OLMAMALI; Kullanacağınız tava veya tencere kaplamaysa kaplaması çizilmemiş olmalı. Seramik ürün kullanıyorsanız çatlamamış olmalı. Minik çatlaklar dahi porselenin içinde su birikmesine sebep olur ve bakteri üremesine neden olur.
Bebeğinizin ilk dönemi için kendi yemeklerini yiyebileceği bir ürün arıyorsanız ; BPA içermeyen Avent , Well ,Nuria vb markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yemeğini kendiniz yedireceğiniz zamanlarda tercihiniz öncelikle boyasız cam sonra seramikten yana olsun. Pişirme sırasında yemeği karıştırmak için kullanacağınız ürün ahşapsa bulaşık makinasında yıkamayınız. Risk almamak adına pişirme de kullanılacak tencere ve tava baslanmaz çelikten yapılmış olabilir.