Erikler , iyi bir A Vitamini, B2 vitamini ve potasyum kaynağı . Vücudun demir emilimine yardımcı olan C vitamini açısından da oldukça zengindir.

İyi bir lif kaynağı olan Eriğin tüm çeşitlerini kabızlık sorunu ile karşılaştığınızda kullanabilirsiniz. Bebek Sofrasına dahil edeceğiniz erikler içinde ; Mürdüm eriği ve Kırmızı erik tat olarak bebekleriniz için en uygun olandır. Elbette ekşi seven bir bebeğiniz varsa yeşil erikte sizin için harika olabilir.

Yapılan bir çalışmada sarı ve kırmızı kabuklu eriklerin yeşil eriğe oranla daha fazla antioksidan içerdiği belirlenmiş. Özellikle koyu kabuklu erik yabanmersini kadar etkili bir antioksidan olarak görülüyor. Antioksidanlar , vücut savunması ve korunması için oldukça önemli ve kanserekarşı korunmada vücudun en büyük yardımcıları.

Aynı zamanda kuru eri tam bir demir dostudur. Hem içerdiği demir hem de demirin bioyararlılığını arttıran Cvitamini ile , demir eksikliği problemi olan , demirden zengin beslemek istediğiniz bebeğiniz için harika bir meyve . Eriğin içerisinde bulunan K Vitamini ve Magnezyum ise vücuda alınan kalsiyumun emilimi ve işlenmesi için oldukça önemli.

Eriği çekirdeklerini çıkararak bebeğinizin eline verebilir , özellikle tatlı erikler ile şekersiz marmelat yapabilir , kurabiye ve keklere ilave edebilirsiniz. Fakat boyutu küçük olan erikleri bebeğinizin eline bütün olarak vermemeli , çekirdekli olarak sunmamalısınız.

 

Besin Değeri /100 gr

Karbonhidrat (g) 10.2
Protein (g) 0.6
Yağ (g) 0.2
Lif (g) 1.7
Kolesterol (mg) 0
Vitamin A (mg) 61
Vitamin C (mg) 5
Demir (mg) 0.44