Bakteriler 5 ile 60 Derece  arasında hızla çoğalırlar. Bu nedenle, bu ısı dereceleri arası Tehlikeli Isı Bölgesi olarak adlandırılır.
Yiyeceklerin Tehlikeli Isı Bölgesi’nde olabildiğince kısa süre kalmasını sağlayınız.
Yiyecekleri doğru sıcaklıkta tutmak, sadece hastalık tehlikesini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda yiyeceklerin bozulma olasılığını azaltır.
⭐️Risk Oranı Yüksek Yiyecekler
Bazı yiyecekler, bakterilerin üremesine uygun bir ortam oluşturdukları için Risk Oranı Yüksek yiyecekler olarak adlandırılmaktadır. Bu yiyecekler :
Et
Kümes Hayvanları eti
 Süt ve süt ürünleri
 Yumurta
 İşlem görmüş etler
 Deniz ürünleri
Risk Oranı Yüksek Yiyecekleri her zaman 5 Derecenin altında ya da 60 derecenin üzerinde bir ısıda tutunuz.
Kurutulmuş, toz halinde, teneke kutu veya kavanoz içindeki yiyecekler gibi paketlenmiş yiyecekler kapalı iken genellikle Risk Oranı Yüksek yiyecekler değildir. Ancak, açıldıkları zaman Risk Oranı Yüksek yiyecekler haline gelirler. Bu nedenle güvenli bir sekilde saklanmaları gerekir.
Bakteriler çok kısa bir sürede ürkütücü bir hızla çoğalabilirler. Tek bir bakteriden sadece yedi saat içinde iki milyondan daha fazla bakteri üreyebilir. Yiyecekleri her zaman olabildiğince en taze malzeme ile hazırlamanız ve hazırladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tükettirmeniz , kısa süre sonra tekrar kullanacaksanız buzdolabının alt kısmına , kullanmayacaksanız buzluğa kaldırmanızda fayda var.
Faydalanılan Kaynak ;
Gıda Güvenliği Derneği