Kalsiyum kemik , kas gelişimi , diş sağlığı için en gerekli minerallerden biridir. Özellikle sağlıklı ve yeterli büyüme için bebeklik-çocukluk çağında tüketimine dikkat edilse de , Kalsiyumun yeterli tüketilmesi, tüm yaş grubundaki bireyler için önemlidir.

Kalsiyumun vücutta ki görevi ;
* Kemik ve dişlerin gelişimi ve sağlığının korunması için gereklidir.
* Kanın pıhtılaşmasında rolü vardır.
* Hücre içi uyarıların iletilmesini sağlar.
* Kas fonksiyonu ve sinir iletimi için gereklidir.
* Kalp atımının denetiminde rolü vardır.
Yaşamın ilk yılında anne sütü kalsiyum gereksinimi için en önemli kaynaktır. Eldeki veriler anne sütündeki kalsiyumun inek sütüne ve mamalara göre biyoyararlılığının daha iyi olduğunu göstermektedir.  Yalnızca anne sütü ya da anne sütü ve ek gıdalar ile beslenen bebeklere daha fazla kalsiyum vermenin uzun dönemli kemik yapısı üzerinde olumlu etkisi olduğuna ilişkin bir kanıt yoktur.
Yiyeceklerle yeterli kalsiyum alınması hem de barsaklardan kalsiyum emilimini sağlayan D vitaminin yeterli olması gerekmektedir. D vitamini alımı bu sebepten oldukça önemlidir. Bebeklerin , hamilelerin ve emziren annelerin yeterince D vitamini alması için her gün mutlaka 10 dk baş, el , yüz ve ayaklar açık olarak güneşlenmesi bunun mümkün olmadığı durumlarda D vitamini takviyesi alması gerekir.
Kalsiyum alımı ilerleyen yaşlarda ki kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Bu konuda Türk Tabipleri Birliği ;
 “Son yıllarda çocukluk çağında kemik yoğunluğu düşüklüğünün erişkin kemik sağlığı bakımından önemli bulunması çocuklarda kalsiyum gereksinimi ve bu gereksinimin nasıl karşılanacağını güncel bir konu haline   getirmiştir. Maksimal kemik yoğunluğunun sağlanması için çocukluk döneminde yeterli kalsiyum alınması gereklidir. Kemik yoğunluğunun arttırılması ise erişkin dönemdeki osteoporozu önlemenin en önemli yoludur. Yakın zamanda yayınlanan araştırmalarda 11-15 yaş arasındaki kızlarda düşük kalsiyum alımının kemik kırıkları sıklığını arttırdığı, fazla fosfor alımına neden olan kola içme alışkanlığı ile kemik kırıkları arasında pozitif bir ilişki olduğu, yüksek kalsiyum alımının adolesan kız ve erkeklerde kırıklardan koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir” görüşünü paylaşmıştır.
Çocuklarda ve bebeklerde kalsiyum alımı ile ilgili  Amerikan Pediatri Akademisi’nin  görüşü ;
” Vücuttaki kalsiyumun yaklaşık %99’u kemiklerde bulunmaktadır. Bu nedenle besinlerle kalsiyum alınması gerekliliğinin temel nedeni kemik mineral yoğunluğunu arttırmaktır. Kalsiyum gereksinimi genetik, büyüme ve diğer besinlerin etkisi gibi çeşitli faktörlerle değiştiğinden bütün çocuklar için tek bir kalsiyum gereksinmesi belirlemek  doğru değildir. “
 Bu önerinin mutlaka anne sütü alımının bilinmemesi ile de ilgisi vardır. Lakin bizlere referans olması ortalama değerler konusunda ; Amerikan Sağlık Enstitüsü (NIH) ve Ulusal Bilimler Akademisi Beslenme Komitesi (NAS) de bazı çalışmalar yapmıştır. Bu kurumlara  göre ortalama aralık;
Yaş               1997 NAS   1994 NIH
0-6 ay            210             400
6 ay-1 yaş      270             600
1-3 yaş          500              800
4-8 yaş          800              800 (4-5 yaş)
                                          800-1200 (6-8 yaş)
9-18 yaş        1300            800-1200 (9-10 yaş)
                                         1200-1500 (11-18 yaş)
Fikir olması açısından bazı yiyeceklerin kalsiyum içeriği de şöyledir ;
– Bir fincan süt: 250 mg kalsiyum içerir 
– Bir kase pişmiş ıspanak: 200 mg kalsiyum içerir
-100 gr sardalye : 324 mg kalsiyum içerir
-1 orta boy enginar : 150 mg kalsiyum içerir
-Kayısı 4 tane ; 117 mg kalsiyum içerir
-İncir 4 tane ; 506 mg kalsiyum içerir kalsiyum içerir