Havaların ısınması demek çocukların ve yetişkinlerin vücudunda bir çok değişim demek! Vücut ısısı artacak, metabolizma bu yeni duruma ayak uydurmaya çalışacak. Bir çok hastalık ise yaz döneminde daha çok görülecek. Bunun için beslenme çok önemli. Peki nelere dikkat etmeli ;

watermelon-baby– Havaların ısınması ve hareketin artması ile vücutta ki en büyük değişim artan su ihtiyacıdır. Yemek yemeden önce, yeterli sıvı aldığına emin olmalıyız. Öncelikle suyu saf hali ile tüketmeli çocuklar ve bebeler. Eğer su içmeyi sevmiyorsa meyve ile aromalandırılmış su veya ayran geçici bir alternatif olabilir. Kötü sıvı kaynakları olan ;asitli içecekler, kafein içeren içecekler ve hazır meyve sularından uzak durmalı.

-Kış meyveleri ve sebzeleri nasıl ki, soğuk algınlığı gibi bir çok hastalıkta etkin olan C vitamini yönünden zenginse yaz meyveleri ve sebzeleri de yazın ihtiyacımız olan her şeyi içerir. Özellikle bol mineral ve vitamin, su, lif ve enerji içerir. Bu sebepten de mevsiminde beslenmeye ve mevsimi olan sebze ve meyveleri tüketmeye dikkat edin. Özellikle ; salatalık, karpuz,domates, kiraz, şeftali, bezelye, kabak!

-Yazın kabusu ishaldir! İshalin yaygın iki sebebi ;
1- Rota virüs (mutlaka doktora gidin)
2- Besin zehirlenmesi ; Önlemek için, yiyecekleri her daim üstü kapalı, buzdolabında saklayın.
Yiyecekleri mutlaka iyice yıkayın, sirkeli suda bekletin.
El – ağız hijyenine dikkat edin
Hazır satılan ve özellikle sıcakta bekletilen yiyecekleri tüketmeyin.
Besin zehirlenmesinden şüphelenidiğinizde doktorunuza danışın.

 

Evet maalesef yaz aylarında havanın ısınması, bir çok uyarının bir arada olması sebebi ile çocuklar genellikle daha az yedikleri bir döneme giriyor. Bu anneler için hem nasıl yemek yedirsem hem de ne yedirsem endişesine sebep oluyor! Size bu yazımda bir kaç tavsiyede bulunacağım ; 

 • -Güzel Havayı kullanın ;
  Isınan havayı aynı zamanda fırsata çevirmek de sizin elinizde. Mümkün olduğunca açık havadan faydalanın, piknikler, balkon kahvaltıları geçirilen kışın ardından bebek ve çocuklar için oldukça keyifli olacaktır.
 • -Mevsim Meyve ve Sebzelerini Kullanın ;
  Yaz mevsimi hem tezgahlara hem de sofraya oldukça renk getiriyor. Renkleri kullanın. Beraber alışverişe çıkın, birlikte renkli sofralar kurun. -Serin Yiyecekleri Tercih Edin ;
  Sıcak havada bebek ve çocuklar, sıcak yiyecekleri tercih etmeyebilir. Serin çorbalar, ev yapımı dondurmalar, smoothie tarzı serin içecekler bu dönemde kurtarıcınız olabilir.
 • – Ağır Yemeklerden Kaçının ;
  Yaz sıcağında yorulan vücudu bir de ağır yemekler ile yormayın. Daha hafif, kavurma ve kızartma olmayan yemekleri tercih edin. Karpuz – peynir, Yoğurtlu mantı, Soğuk Çorba, Sebzeli Cacık da gayet güzel bir öğün olabilir.
 • – Az ve Sık Yemek Sunun ;
  Sofrada oturmaktan sıkılıyorsa, az yemeyi seviyorsa hem onun zevki hemde vücuda ağır gelmemesi için az ve Sık yemeği tercih edebilirsiniz
 • -Kalorisi Yüksek Ama Besleyiciliği Düşük Yiyeceklerden Kaçının
  Sokakta yazın en çok göreceğiniz alternatifler bunlar olacak. Ama bunların bebeğinizin sadece midesini doldurduğunu alması gereken vitamin ve minerallerden zayıf olduğunu unutmayın. Hem sağlıkları hem de kaliteli beslenmeleri adına hazır satılan yiyeceklerden uzak durun.