Ek Gıdaya Başlangıç /2 (+8 ay)
1️⃣. Bölüm ➡️ BAKLAGİLLER
Baklagiller içerisinde nohut , fasulye , soya fasulyesi , mercimek çeşitleri en bilinenleridir. Lif açısından çok zengindir. Kaliteli karbonhidrat kaynaklarından biridir ! Bebek çocuk yemekleri için çok önemli olan proteinden oldukça zengindir. Fakat bu demir ve proteinin bioyararlılığı hayvansal protein ve demire oranla düşüktür. Bioyararlılığını arttırmak için baklagillerin , hayvansal demir ve protein kaynaklarıyla birlikte sunulması önerilir.
Neden en erken 8. Ay ;
6. Ay itibariyle bebeğe anne sütü veya mama dışında yiyebileceği şeyler olduğunu öğretiyoruz. Yeni tattırdığımız bir çok yiyeceğin öncelikle besin değerinin yüksek , kolay sindirilebilir olmasına dikkat ediyoruz. Sindirim sistemi henüz anne sütü ve mama dışındaki yiyecekleri yeni tanıyor. Onu yormak , antreman yaptırmadan maratona dahil etmek istemeyiz değil mi?
Baklagilleri sindirmek zordur. Uzun süren sindirme işlemlerinde yiyecekler fermante olur. Fermante olan yiyecek aynı zamanda gaza sebep olur. Sindirme güçlüğü ve gaz bebekler için oldukça rahatsız edicidir. Bu sebepten önce sindirimini farklı yiyeceklerle çalıştıralım , gözlemleyelim. Gaz ve hazım problemleri olmaması durumunda 2. Aşama olan 8. Ayda baklagillere başlayalım.
Baklagiller gaz yapıyorsa ;
▶️ Öncelikle pişirme yönteminizi değiştirin. Baklagilleri pişirmeden önce bir taşım kaynatın. Ve böyle en az 6 saat bekletin. O suyu süzün ve yeni su ile pişirin.
▶️Pişme suyuna kimyon ekleyin.
▶️İlk iki seçenek çözüm olmadıysa kabuklarını soyarak sunmayı deneyin. Kabukların sindirimi oldukça güçtür.
▶️Kabuğu en hafif ve en az rahatsız eden baklagil sarı mercimek ile başlayabilirsiniz. Sonrasında nohut , en son fasulye ve yeşil mercimeği deneyebilirsiniz.
Baklagilleri nasıl sunabilirim;
▶️Haşlayıp , üstünden hafif bastırıp , biraz yassı olmasını sağlayarak blw yapabilirsiniz.
▶️Çorba yapıp et ile birlikte blenderlayabilirsiniz.
▶️Zeytinyağı , kimyon , sarımsak ve arzu ettiğiniz malzemelerle salata olarak sunabilirsiniz.
▶Demir eksikliği tedavisi görmüyorsanız , rondo ile taneli kalacak hale getirip yoğurda ekleyebilirsiniz nana ilavesiyle.
▶️Ayran çorbasına dahil edebilirsiniz
▶️Köftelerine ekleyebilirsiniz.
 Özden Kaşkar Duran