Ek Gıdaya Başlangıç Tarifleri;

Öncelikle besinleri tek tek deneyin. Bir günde sadece 1 yeni besin ile tanıştırın. 3 gün yeni besin olarak sadece bunu verin. Miktar bir çay kaşığını geçmesin. Bebeğinizi gözlemleyin. Alerji belirtileri yoksa artık menünüze alabilirsiniz. Mutlaka her ek gıda verdiğinizde kendi yiyebileceği şeyleri de ekleyin.

✅ Kabaklı Yoğurt; Çeyrek kabak mini bir tencereye alınır. Az su ilave edilir. Kısık ateşte pişirilir. Bir türk kahvesi fincanı yoğurt ile karıştırılır. Çatalla ezilir. Ilık olarak yedirilir.

✅Yulaflı muz; 1 çay bardağı su ile 1 tatlı kaşığı yulaf pişirilir. Hafif katı kıvamlı olur. İçine 1 türkkahvesi fincanı anne sütü/formül mama , çeyrek muz eklenir. Çatalla ezilir. Ilık veya soğuk olarak yedirilir.

✅Elmalı yoğurt;1 çay bardağı su ile 1 tatlı kaşığı irmik pişirilir. Çeyrek Elma cam rendede rendelenir. 1 türk kahvesi fincanı yoğurt ile karıştırılır. Ilık olarak yedirilir. Armut , şeftali , kayısı ile de yapılabilir.

✅Sebzeler; Çeyrek havuç , 1 mini dilim balkabağı , 1 su bardağı su , 1 tatlı kaşığı irmik pişirilir. Ocaktan almadan önce 1 çay kaşığı ucuyla tereyağ eklenir. Piştikten sonra çatalla ezilir veya blendar ile inceltilir.

✅Çeyrek avokado cam rende ile ezilir. 1 çay bardağı yoğurt ile karıştırılır.

✅ 1 dilim avokado , çeyrek muz ile ezilir. Annesütü -Formul mama ile sulandırılır.

✅1 çay bardağı su ile 1 tatlı kaşığı irmik pişirilir. 1 türk kahvesi fincanı yoğurt ile karıştırılır.

✅Çeyrek havuç , bir avuç bezelye 1 çay bardağı su ile pişirilir. Ilıklaşınca 1 çay bardağı yoğurt ile blendardan geçirilir. ( Patates/bezelye ikilisinden de yapılabilir)

✅1 çay bardağı su ile 1 tatlı kaşığı yulaf pişirilir. Cam rendede rendelenmiş yarım armut karışıma eklenir. Bir tutam da tarçın ilavesiyle afiyetle yedirilir.

✅ Haşlanmış çeyrek patates , çeyrek yumurta sarısı veya 1 tatlı kaşığı ev peyniri , 1 çay bardağı yoğurt ile karıştırılır.
Meyveler; Elma , kayısı , şeftali , muz , armut
Sebzeler;Balkabağı , bezelye , havuç , kabak , patates