✅Kesinlikle ilk önce yemek düzeni kurun. Çocuk istediği zamanlarda değil yemek saatinde kurun sofranızı. Belli bir zaman sonra aynı saatlerde yemek yemeğe alışacaktır. Yemekle oynamasına izin vermeyin. Belli bir süre sonra mesela yarım saat sofrayı toplayın ve yemek saatinin bittiğini söyleyin.
✅Şunu yersen bunu veririm” cümlesi ile yemek konusunu size karşı kullanmaya başlamasına sebep olmayın
✅Sevmediği yemekleri sevdikleriyle birlikte sunun. .
Dikkatini çekecek renkli tabaklar , pipetler de kullanabilirsiniz.
✅Birlikte mutfağa girip yemeği beraber yapabilir , yemeğe onun istediği sebzeleri ekleyebilirsiniz.
✅Alışverişte hangi sebzeleri istediğini sorun mesela. Yaptığınızda bu senın seçtiğin /istediğin sebzeler diyebilirsiniz.
✅Aman aç kalmasın diye normalde vermeyeceğiniz yiyecekleri tüketmesine izin vermeyin. Bunun bir sonra ki öğünde iştahını keseceğini , esas öğününden çalacağını unutmayın. Ki Bu anlık çözüm hemen alışkanlığa döner.
✅Ama benim ki sadece pilav makarna bilmem şu abur cuburu yiyor derseniz ; Sanmıyorum ki bunlara itiraz eden bir çocuk oolsun ! Çocukların çoğu bunları seviyor , sadece bunlarla beslesek itiraz edeceklerini sanmam. Ama biz “kaliteli beslenmelerini istiyoruz” , sadece karınlarını doyurmalarını yemek yemiş olmalarını değil! Pilav , makarna sadece renk! Az makarna bol sos , az pilav bool sebze 😉 ✅Tabaklar dolusu yemek koymayalım çocukların  önüne. Hem israf etmemeyi öğretelim  hem de çocuklar tabağını bitirmenin hazzını yaşasın.  Ayrıca çocuğun tabak bitmeden doydum yeter demesi , sizin bir kaşık daha diye ıstar etmeniz yerine , sunduğunuz yemek yetmezse biraz daha istediğini duymak veya tabağını bitirdiğini görmek  size ve çocuğunuza daha iyi gelecektir ✌️
✅Ama şunu unutmayınız; Bunun mucize bir tarifi , yolu yordamı yok. Şu yemeği yapınca hoop diye kapıp yiyecek demeyi ben de çok isterdim ama emin olun ki yok! Biraz rahat olun , her  çocuğun benzer dönemi yaşadığını bilin. Hatta bazı çocukların dönemsel değil sürekli iştahsız olduğunu , yemeği gereksiz bir iş olarak gördüğünü kabullenın. İştahsızlığının sebebi sizmişsiniz gibi kendinizde kusur aramayın.
#bebeksofrasi #bebeksofrası