Sizlere iki farklı tereyağın yapılışını anlatacağım.
Yoğurt kaymağından tereyağ;

✨2 lt sütü kısık ateşte kaynamaya yakın sıcaklıkta tutuyoruz

✨Ve sürekli üstünde biriken kaymağı alıyoruz
✨Sütü mayalayacağımız kabı hazırlıyoruz
✨Sütü mayalayacağımız kabın dibine koyuyoruz. Süt kaynayınca altını kapatıp kaymak tutmayacak sıcaklığa düşene kadar sürekli kaymağı toplamaya devam ediyoruz.
 ✨Bazen ortam sıcaksa bu iş zor oluyor , bu durumda nefesinizi ya da bir pervaneyi kaymak tutturmak için kullanabılırsınız.
✨Süt kaymak tutmayınca , 1 yemek kaşığı yoğurt ile bir kase sütü çırpıp yine mayalayacağımız kaba kaymakların üstüne döküyoruz.
✨Kalan sütüde ekleyip iyice sarip mayalanmayabırakıyoruz. Ortalama 6 saat.
✨Mayalanma ile sütte kalan tüm yağ kaymağa dönecektir.
✨Bu kaymağı topluyoruz bir gece buzdolabında dınlendiriyoruz. bir su bardağı soğuk su ıle mutfak robotu ile çırpıyoruz. Su ısınırsa bir iki parça buz eklenebilir. Böyle bir robotunuz yoksa uzun sürsede şişe içinde çırparak da yapılabılır.
✨İyice çıpılınca tereyağ top top ayrılacak. Bir süzgü ile ayran kısmı ile tereyağı ayırıyoruz.
✨Toplara dokunmadan süzgü ile buz dolabında 2 saat dinlendirelim.
✨Sonrasında elimizle şekillendirip ya da bir kaba kaşık ile alarak , ister buzlukta ister dolapta saklayabiliriz.Cikacak yag miktari , kullandiginiz sute gore degisir.UHT sut ile tereyag yapamazsiniz. Cunku UHT sutun gecirdigi islemlerden biri kaymak tutmasini engeller.
 ✨Ev de yaptığınız bu tereyağı ek gıdaya yeni başlamış bebeğinize bile yedirebilirsiniz

Süt Kaymağından Tereyağ;

Geceden 2,5 litre açık sütü geniş bîr tencerede kaynattım. Soğuyunca kapağını kapatıp buzdolabına koydum. Sabah  üzerindeki kaymağı , kaymağın altında kalan süt ile topladım.1 tane buz ilave ettim.  Kapaklı bir kavanoza aldım. Çalkaladım ☺ Arada bir yorulunca buzluğa koydum 5 dk sonra devam ✌ İçini açıp kontrol ettim ara ara. Yağım fotografta olduğu gibi toplanınca soğuk su dolu kaseye kaşıkla yağı aldım. Çok yumuşak oldukları için biraz soğuk suda beklettim. Ardından süzgüye aldım soğuk su ile yıkadım. Size bu top halini göstermek istedim. Sonrasında kapaklı bir kap ile buzdolabına kaldırdım. 3-4 gün de tüketilmeli Koruyucu vs olmadığı için Uzun süre dayanan bir yağ değil daha yüksek miktarları buzlukta saklamakta fayda var. ✌
#bebeksofrasi #bebeksofrası #bebeksofrasipeynirvesütürünleri