Annelerin ek gıdaya başlarken market raflarından ilk aldıkları, beslenme listelerinde mutlaka olan bebe bisküvisine biraz yakından bakalım
.

 

*Ciddi miktarda işlenmiş rafine şeker içerir. Şeker 1 yaş altı bebeklere kesinlikle yasak olmasına rağmen bu ürünlerde bulunur. Anne arkadaşlarım gördüğüm ve tecrübe ettiğim kadarıyla bunları yedirdikten sonra bir kısır döngüye dahil oluyorlar. Annelerden duyduğum en yaygın savunma ;”Hazır bebe bisküvisi den başka bir şey yemiyor” Yanlış!!! Doğru : Hazır bebe bisküvisi yediği için bir şey yemiyor. Çünkü bilmediği bir ayrımın artık farkında.Bizlerde olduğu gibi bebeklerde tatlıya meyillidir. Örn: 1 dilim baklavadan sonra su bile tatsız gelir. Bebeklere de artık yiyeceği sebzeler tatsız gelecek daha baskın ve şekerli tatları arayacaktır. Aşırı şeker faydası olmadığı gibi zararı da saymakla bitmez.Öncelikle paketlenmiş ürün kanserojendir,ısıya maruz kalmış şeker kanserojendir, şekerin fazlası karaciğer de yağlanmaya sebep olur. Ayrıca şeker ”yeme bozukluğu”nun başlangıç noktasıdır.
*Ayrıca paketlenmiş , hazır tüketim ürünü, formul sut haric hiç bir gıdanın bebek beslenmesinde yeri yoktur. ‘Paket’ demek uzun raf ömrü , katkı maddesi , aroma ve tatlandırıcılar demek!
*Bebek Bisküvileri iyi miktarda nişasta içerir. Nişasta tahılın en çöp kısmıdır.
*Ve bence en tehlikelisi hidrojenize bitkisel yağlardır. Tamamen kimyasal işlemlerin ürünüdür. Plastikten hallicedir. Artık sofralarda margarin yer almazken, Dünya Sağlık Örgütü bu yağların tüketilmemesini önerirken, bebekler de kullanılmaması gerektiğini söylemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Lütfen bu konuda pazarlama stratejilerine, süslü paketlere kanmayın. En basitinden etiketlerini okuyun. Katkı maddelerinin zararlarını bir internetten araştırın. Elde edeceğiniz sonuçlar eminim bebeğinize bu bisküvileri yedirmemek için yeterli olacaktır. Henüz kendi sınırlarını çizemeyen ve kararlarını kendi veremeyen bebeğiniz için ‘sunucu’ olan siz anneye yüklü miktarda sorumluluk düşüyor.