Ek gıda!

Bu konu 4 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  bebeksofrasi tarafından 4 yıl 2 ay önce tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar

 • bebeksofrasi
  Yönetici
  #881

  Evet! Beklediğiniz o heyecanlı zaman geldi kapıda ! 6. Ay dolduran bebeğiniz büyüme basamaklarından birini daha çıkacak , Dünyayı keşfi hızlanacak . Ek gıdaya geçiş sadece ‘beslenme’ için değil , bedensel ve zihinsel gelişim için de önemli bir dönem. Minik elleri dokunarak farklı dokuları tanıyacak , küçük parçaları yakalayarak motor gelişimine katkı sağlayacak , o yakaladığı anne yemeklerini ağzına götürürken el-göz koordinasyonu gelişecek , yeni tatları tanıyacak ve onları hafızasına kaydedecek ve bence en önemlisi yeni bir sosyal ortama dahil olacak. Nedir o ? Tabiki AİLE SOFRASI . Artık minik insan sizinle aynı masada oturup o güzel aile sohbetlerinize dahil olabilecek .

   Ama bu konuda sizin endişeleriniz olabilir. Tüm sorularınızı bu gönderi altında sorabilirsiniz.


  Evrimbaskil
  Katılımcı
  #883

  Ek gıda serüvenimize başladığımız günlerin üzerinden tam 2 yıl geçmiş. Hatırlayınca ilk günleri kocaman bir gülümseme belirdi yüzümde☺Gerçekten karşılıklı keyif alınarak devam edilmesi gereken bir süreç. Tüm annelere nacizane ilk tavsiyem bu olur💜


  elif şen
  Katılımcı
  #884

  İyi akşamlar sanırım benim şu aralar ek gıda ile ilgili çok büyük bir problemim var. Ali 11 ay 10 günlük. Ek gıdaya 6. Ayda başladık çok sorunsuz şekilde ilerliyorduk. Ek gıda döneminde çok titiz davrandım gram hesaplarıyla herşeyin tadını alacak şekilde ve hep puturlu ve taneli yedi. 8. Ayında hiç birşeyi ezmeden yiyebiliyordu ve asla yiyecek ayirmiyordu taki bayramda dişleri çıkana kadar resmen milat oldu. Puturlu yiyecekleri geri çıkarır kesinlikle yemez oldu. Eline versek bile ısırıp tükürüyor. Herşeyi yemez oldu. Bir süre sanırım orda yanlış yaptım damaklari arıyordur diye püre verdim ve sanırım alıştı. Herşeyi yiyen çocuk gitti tüküren mizmizlanan bir çocuk geldi. Yemiyorsa zorlamiyoruz kaldırıyoruz asla başka birşey teklif etmiyoruz kendim hemşireyim ve çok titizleniyorum bu konuda herşeyi buharda pişiyor çoğunlukla organik sebze tahıl meyve tukettiyoruz muhallebi vs hiç yedirmedim yada yesin diye pekmez vs gibi bir tatlandırıcı hiç kullanmadım ve ben şimdi ne yapıcam hiç bilmiyorum bildiğim tüm teknikler ise yaramaz durumda uzun oldu kusura bakmayın belki değişik bir öneriniz olabilir şimdiden teşekkür ederim


  bebeksofrasi
  Yönetici
  #885

  Evrimim senin tecrübelerin tüm anneler için çok önemli. Paylaştığın için teşekkür ederim.


  bebeksofrasi
  Yönetici
  #886

  Sevgili Elif ;

  Bebek eğer nadiren de olsa taneli veya katı yiyecek yiyorsa bu yeme bozukluğu değil, dönemsel bir tepki olarak düşünülmeli.
  Bu durumda ek gıdaya başlangıçta olduğu gibi yavaş bir katı gıda geçişini sağlayabilirsiniz.
  Bunun yanı sıra sevdiği yiyecekleri veya sebzeleri parmak yiyecek olarak onun yiyebileceği şekilde hazırlayabilirsiniz.
  Yemeğe tepkisi diş ağrısından dolayı olabilir . Bu durumda damağında edebileceği yumuşaklıkta sebzeler seçmek ısırma esnasında oluşan ağrıyı minimuma indirebilir.
  Konu başlıklarımızdan Beslenme Sorunları / Bebeğim sadece Püre Yiyor yazısını okumanızı tavsiye ederim. Sevgilerle.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.