Eğer bu cümleyi kuruyorsanız şimdi hatalarınızla yüzleşme ve düzeltme zamanı. Ama dürüst olmalıyım ki bu süreç kolay olmayacak.

Öncelikle problemin neden kaynaklandığını bulmanız lazım. Yemeklerimi sürekli blender ile püre haline getirmiş , boğazında kalmasından korkup hiç bir yiyeceği kendisinin yemesine müsade etmemiş , taneli yemekler yerine pürüzsüz çorbaları tercih etmiş olabilirsiniz. “Rahat ol! Büyük insanlardan kaçı püre ile besleniyor ki , zamanla geçer” diyenler olabilir. Konunun bu kadar basit olmadığını , yutma bozuklukları tedavisi üzerine çalışan hekimlerin olduğunu hatta bu bebekleri ” blender bebekleri ” olarak tanımladıklarını , bebeğinizin bir çok sağlık problemiyle karşılaşabileceğini ve yaş ilerledikçe çözümün çok daha zor olacağını belirtmek isterim.
Peki şimdi neler yaparak bu yeme bozukluğunu düzeltebiliriz ;
?Daha önce yaptığınız şeylerin hiç birini bir anda kesmeyin. Derdimiz bebekle inatlaşmak değil , onu alıştırmak.
?Yemekleri aynı şekilde sunmaya devam edin.  Menülere kendi yiyebileceği veya sizin parçalar halinde verebileceğiniz yumuşak kıvamlı yiyecekler ekleyin. Muz , şeftali , karpuz kıvamlarında.
?Yemeklerin blender süresini azaltın. Her iki günde bir 5-6 sn kadar.
?Yemekleri blender ile inceltmek yerine süzgüden geçirin.
?Yemeklerin yarısını süzgüden geçirin , geri kalanı çatalla ezin gibi ekleyin.
?Kendi başına yiyebileceği yeni şeyler ekleyin. İyi haşlanmış ; Brokoli , havuç , pancar , derisiz tavuk kanat , krep , pancake gibi. Ne olduğu önemli değil. Kıvamın anlaşılması için yazdım örnekleri.
?Yemekleri sadece çatalla ezin.
?Yemekleri Çatalla yutabileceği boyutlara getirip yedirin.
Hangi aşamada başarısız olursanız olun vazgeçmeyin. Eski blender kullanımına değil bir önceki maddeye dönerek devam edin. Pürüzsüz şeyleri yemeye alışmış bir bebeğe çiğnemeyi ve taneli yutmayı öğretmek gerçekten zor. O sebepten bu yazıyı okuyan yeni anneler ; Lütfen bebeklerinizi asla sadece püre ile beslemeyin. Yolun başında bunu düzenlemek inanın bu hatayı düzeltmeye çalışmaktan  çok daha kolay!